Piyasalarda faiz iyimserliği, Asya borsaları karışık seyretti

ABD’de zayıf bilançoların da neden olduğu faiz beklentilerindeki düşüş, aynı zamanda piyasaları destekleyen etken olarak karşımıza çıkıyor. Asya tarafında karışık bir seyir oluşurken, Hong Kong endeksi 1,75% yükselişle dikkat çek

Piyasalarda faiz iyimserliği, Asya borsaları karışık seyretti

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 TRY Türkiye Ekonomik Güven Endeksi (Eki)   94,3
10:00 TRY Ticaret Dengesi (Eyl)   -11,19B
10:30 TRY TCMB Enflasyon Raporu    
15:15 EUR ECB Para Politikası Beyanatı    
15:15 EUR Faiz Oranı Kararı (Eki) 2,00% 1,25%
15:30 USD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Eyl) 0,20% 0,30%
15:30 USD Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Eyl) 0,50% -0,20%
15:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (3. Çeyrek) 2,40% -0,60%
15:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Fiyat Endeksi (çeyreklik) (3. Çeyrek)   9,10%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 225K 214K
15:45 EUR ECB Başkanı Lagarde'ın Basın Konferansı    

 

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Piyasalarda faiz iyimserliği, Asya borsaları karışık seyretti”

ABD’de zayıf bilançoların da neden olduğu faiz beklentilerindeki düşüş, aynı zamanda piyasaları destekleyen etken olarak karşımıza çıkıyor. Asya tarafında karışık bir seyir oluşurken, Hong Kong endeksi 1,75% yükselişle dikkat çekti. Japonya’da ise sınırlı kayıplar izlendi.

ABD endeks vadelileri ise Meta Platforms’un hayal kırıklığı yaratan bilançosuna rağmen Fed beklentilerinden destek buldu. Meta hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 20% civarında kayıp yaşarken, Nasdaq vadelileri Asya seansında 0,45% yukarıda seyretti.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,02% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi ise iki günlük sert düşüş ardından Asya seansında sakin seyretti.

Fed’in önümüzdeki hafta 75 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken, Aralık için daha önce 75 baz puan artırım yönündeki tahminler zayıf veri ve bilanço akışı eşliğinde tekrar 50 baz puana geriledi. Kanada Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz artırması beklenirken, 50 baz puanlık faiz artırımı beyan etmesi de bu tahminleri destekleyen yan etkenlerden biri oldu.

Özellikle teknoloji şirketlerinin zayıf bilançoları ile hafta başında ABD imalat ve hizmet aktivitesinde daralmayı gösteren veriler, Fed’in resesyon riskine karşı kayıtsız kalmayacağı beklentisiyle bu tabloyu karşımıza çıkardı.

Petrol fiyatları ise ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in İran ile nükleer müzakerelerin kısa sürede çözülemeyeceğini belirtmesi ve ABD ihracatının etkili şekilde arttığını gösteren raporla birlikte yükseliş eğilimi gösterdi.

ABD

“Resesyonun şimdilik sona ermesi bekleniyor”

ABD’de üçüncü çeyrek büyümesine ilişkin üç okuma gerçekleşecek. Bunun ilki olması nedeniyle en önemlisi sayılan öncü verisi, Perşembe günü açıklanacak. Piyasa beklentisi, ilk ve ikinci çeyrekteki daralma ile ortaya çıkan resesyonun üçüncü çeyrekte sona ereceği yönünde. Ancak 2023’te tekrar resesyon yaşanacağına ilişkin güçlü beklentiler devam ediyor. Dolayısıyla piyasa bir taraftan buna ilişkin ipuçlarını da takip ediyor olacak.

“Dayanıklı mal siparişlerinde Boeing desteği gelebilir”

 

ABD’de büyüme verisiyle aynı anda Eylül ayına ilişkin dayanıklı mal siparişi rakamları açıklanacak. Eylül ayında gerileyen siparişlerin, parlak bir ay geçiren Boeing’in satış rakamlarından destek alarak ivme kazanması bekleniyor.

Ulaşım sektörünün hesaplama dışı tutulduğu çekirdek veride de toparlanma bekleniyor. Ancak önceki ay 0,3% artış göstermesinin ardından, çekirdek veriye göre daha zayıf bir artış yaşanma ihtimali bulunuyor.

“Durgunluk döneminde bilanço sezonu sürüyor”

ABD ekonomisinin teknik olarak resesyona girmesine rağmen agresif faiz artırımları devam ediyor. Piyasa ekonominin sağlıklı işleyişine ilişkin ipuçları ararken, bir taraftan da şirketlerin faiz kararları ile mevcut ekonomik koşullardan ne zaman ve ne ölçüde etkilenebileceği merak ediliyor. Bu nedenle ABD’de üçüncü çeyreğe ilişkin bilanço sezonu yakından takip edilecek. Bilançolar bu haftanın ikinci yarısında bankalar ile yoğunlaşıyor.

EURO BÖLGESİ

“Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz artırım beklentisi”

 

Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği beyanatta 75 baz puanlık faiz artırım ihtimali ana senaryo olarak karşımıza çıkıyor. Bu karar oldukça güçlü bir senaryo olduğu için sürpriz olarak nitelendirmek güç olacaktır. Ancak Banka’nın parasal sıkılaşma yönünde atabileceği adımlar hala net değil. Dolayısıyla 75 baz puanlık faiz artırımı dışındaki kararlar ile tahvil alımlarına yönelik olası değişiklikler yakından takip edilecek. Euro Bölgesi enflasyonu Eylül ayında 9,9% ile rekor kırdı.

ŞİRKET HABERLERİ

TOASO: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kurumsal Yönetim  İlkelerine  uygun olarak derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni  bulunan SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (SAHA) tarafından yapılan çalışma sonucunda,  26.10.2022 tarihi itibariyle  Şirketimizin Kurumsal Yönetim  Derecelendirme Notu 9,27 (% 92,69) olarak  güncellenmiştir. 

THYAO: Ortaklığımız Yönetim Kurulu'nca, imkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Irak'ın Kerkük ve Türkmenistan'ın Türkmenbaşı şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

GENIL: Şirketimiz ile Üretim Tesisimizin yer aldığı ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) elektrik dağıtım şirketi olarak görev yapan ASO 2. OSB Başkanlığı arasında üretim tesisimizde üretilecek enerjinin dağıtım sistemine bağlanması konulu bir anlaşma imzalanmıştır. Söz konusu anlaşmanın konusu, 26.09.2022 tarihli Özel Durum Açıklaması'nda (https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1065156) belirtilen iki aşamalı olarak gerçekleştirilmesi planlanan Güneş Enerjisi Santrali projesinin 1,6 MW'lik kısmını oluşturan üretim tesisimizde üreteceğimiz elektrik enerjisinin dağıtım sistemine bağlanmasıdır. Anlaşma'nın imzalanmasıyla Üretim Tesisimize güneş panellerinin yerleştirilmesi sürecine geçilmiş olup, 26.09.2022 tarihli duyuruda belirtilen zaman içerisinde 1,6 MW kapasite ile üretimin gerçekleştirileceği öngörülmektedir.

BASGZ: 01.08.2022  tarihli açıklamamızda kamuoyuna duyurulduğu üzere yaklaşık iki milyon abone ile Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde faaliyet gösteren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.'nin ana ortağı olan AKCEZ Enerji Yatırımları San.ve Tic.A.Ş.'nin paylarının %50'sinin, Şirketimiz payı hisse satış sözleşmesinden sonra belirlenmek üzere, Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile birlikte satın alınmasına karar verilmiş ve hisse satış sözleşmesi 29.07.2022 tarihinde imzalanmıştır.

PAY ALIM ve SATIM HABERLERİ

ESEN: Güriş grup lider şirketlerinden Güriş Holding A.Ş., Güriş Holding bütünsel vizyonu ve ekonomik dayanışması ve yatırımcılarının desteklenmesi amaçlı, Şirketimizin dolaylı ilişkili firması ve Güriş Sanayi Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Parsan Makina Parçaları Sanayii ve Tic. A.Ş.’nin payları ile ilgili olarak 24/10/2022 - 24/10/2022 tarihinde 57,25 – 57,30 TL fiyat aralığından 8.000,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PARSAN Makina Parçaları Sanayii A.Ş. sermayesindeki paylarımız 24/10/2022 tarihi itibariyle %0,1556 sınırına ulaşmıştır. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı