Irak’ın kuzeyine hava harekatı düzenlendi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak’ın kuzeyine hava harekatı düzenlendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada içerisinde sorumlu düzeyde teröristin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 20 hedefin imha edildiği bildirildi.

Irak’ın kuzeyine hava harekatı düzenlendi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, PKK/KCK ve diğer terör unsurları etkisiz hale getirerek, Irak kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda, Irak’ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Kandil, Gara bölgelerinde bulunan terörist hedeflerine 1 Ekim 2023 saat 21.00’da hava harekatları icra edildi.

İcra edilen hava harekatlarıyla Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 20 hedefin imha edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İcra edilen harekatlarda azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Bu harekat sırasında masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin hasar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır.”

  Hibya Haber Ajansı