Aylık teknik analiz

Eylül ayının öne çıkan majör başlığı Fed’in toplantısıydı. Fed faizleri beklentilere paralel sabit bırakırken, yıl sonuna kadar bir faiz artışının olacağına ilişkin sinyal verdi.

Aylık teknik analiz

Başlarken

Eylül ayının öne çıkan majör başlığı Fed’in toplantısıydı. Fed faizleri beklentilere paralel sabit bırakırken, yıl sonuna kadar bir faiz artışının olacağına ilişkin sinyal verdi. Yayınlanan projeksiyonlarda 2024 yılı faiz beklentisini %4.6’dan %5,1’e çıkarırken faizlerde 50 baz puanlık yükseliş revize etti.  2023 yılı büyüme beklentisini yukarı yönlü, işsizlik oranı beklentisini ise aşağı yönlü revize etti. 2023 yılı PCE enflasyon beklentisi %3.2’den %3.3’e yükseltilirken, 2024 yılı PCE enflasyon beklentisi %2,5’ta sabit bırakıldı. Fed her ne kadar faizleri sabit bıraksa da projeksiyonlarda şahin mesajlar verdi ve parasal sıkılaştırmanın devam edeceğini vurguladı. Fed toplantısı sonrası piyasalarda yüksek faiz ortamının uzun süre masada kalacağına ilişkin beklentiler küresel risk iştahı üzerinde baskı yarattı.

Piyasalarda Son Durum

BIST-100 Endeksi, 8.403 ile yeni bir tarihi zirvenin test edildiği Eylül ayında %5,27 yükselişle 8.334,94 seviyesinden kapattı. Eylül TCMB toplantısında politika faizi beklentilere paralel 500 baz puanlık artışla %30 seviyesine çıkarıldı. Dolar/ TL kurunda ise gün içi dalgalanmalar olsa da ay genelinde yatay bir seyir izlendi.  Dolar/TL kuru eylül ayında %2,67 değer kazancıyla 27,4086 ‘den kapanış gerçekleştirdi. Dolar bazlı BIST-100 Endeksi, endeksteki ve kurdaki yükselişle Eylül ayını % 2,54 kazançla 304,10’dan kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Küresel piyasalarda enflasyon rakamlarının ön plana çıkacağı bir ay olacak. Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintisini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından petrol fiyatları eylül ayını yükseliş trendinde tamamladı. Bu bağlamda petrol ve enerji fiyatlarının enflasyon verileri üzerinde baskı yapması görülebilir. ABD tarafında FOMC toplantısı 31 Ekim – 01 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. ABD’de enflasyon ve istihdam verileri ön plana çıkacak. Fed Başkanı J. Powell’ın veri odaklı gideceklerine yönelik iletişim politikası ile birlikte kasım ayı başında yapılacak FOMC toplantısı öncesi makro veriler piyasalarda beklentileri şekillendirebilir. Ekonomik projeksiyonlarda çoğu Fed üyesi yıl sonuna kadar bir faiz artışı daha yapılması gerektiği taraftaydı. Yurt içerisinde ise eylül ayına ilişkin enflasyon rakamlarını bu hafta karşılayacağız. Sonrasında en önemli gündem 26 Ekim’de TCMB Para Politikası Kurulu’nun alacağı faiz kararında olacak. Aynı zamanda ay içerisinde kademeli sadeleştirme adımlarına yönelik gelişmeler ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekim ayı içerisinde uluslararası yatırımcılar ile yapacağı toplantılar takip edilecek önemli gelişmeler arasında yer alacak.

Aylık Hisse Önerileri 

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler:  AGHOL, AKCNS, KCHOL, YKBNK

Kaynak Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı