Albaraka Türk'ün derecelendirme notları

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk’ün, kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirme notu 9.12’ye yükseldi. Bankanın Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık puanı 9.30 olurken; Menfaat Sahipleri Bölümü skoru ise 9.22 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk’ün Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme Notu 9.12 olarak belirlendi. DRC Rating (Due Diligence & Rating Company) tarafından gerçekleştirilen Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu tamamlandı. Pay sahipleri, kamuyu aydınlatma, şeffaflık ve yönetim kurulu olmak üzere belli başlıklara göre yapılan incelemenin ardından Albaraka Türk’ün derecelendirme notu 10 üzerinden 9.12 olarak açıklandı.

Raporda; SPK tarafından yayımlanan Kurumsal Yönetim İlkelerine önemli ölçüde uyum sağlayan Albaraka Türk’ün, uyguladığı kamuyu aydınlatma ve şeffaflık politikası, finansal tablolar, faaliyet raporları ve özel durum açıklamaları küresel uygulamalar seviyesinde olduğuna dikkat çekildi. Ortaklık pay sahiplerinin haklarının kullanımı sağlamak üzere oluşturulmuş mevzuat, ana sözleşme ve iç düzenlemelere yüksek oranda uyduğu belirtilen Raporda; kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde belirlenmiş politikalara göre yönetilen menfaat sahipleri ile ilişkilerin de yerel standartların üzerinde olduğu vurgulandı.

Bankanın, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık puanının 9.30 olarak değerlendirildiği Raporda, Menfaat Sahipleri Bölümü skoru ise 9.22 seviyesinde gerçekleşti.  Raporda ayrıca, Banka üst yönetimi tarafından alınan ve sonuçları çalışanları doğrudan ilgilendiren kararlarda Personel Komitesi tarafından sunulan görüş ve önerilerin dikkate alındığı, yerel standartlar ölçüsünde oluşturulan iş sözleşmeleri ile çalışanların hakları koruma altına alındığı ifade edildi. Banka’nın sunduğu ürün ve hizmetlere ilişkin, müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla aktif ve proaktif önlemler aldığı ve müşterilerin her türlü konudaki dilek, talep ve önerileri 7 gün 24 saat prensibine göre çalışan “Sorun Çözelim” platformu ile hizmet edildiğine dikkat çekildi.

“Tüm paydaşlarımız için değer katan katılım bankası olmaya devam ediyoruz”

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Faaliyetlerimizi kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda devam ediyoruz. Attığımız bu adımların bir yansıması olarak bağımsız derecelendirme kuruluşu DRC Rating tarafından aldığımız notlar yükselmeye devam ediyor. Tüm paydaşlarımız için değer katan katılım bankası olmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de aynı ilkeler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeye, ülkemiz, insanımız ve sektörümüz için daha fazla değer üretmeye devam edeceğiz“ dedi.

Hibya Haber Ajansı

Okunma