14. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu

Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi iş birliği ve Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin organizatörlüğü ile 14.’sü düzenlenen “Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”nın ödül töreni gerçekleştirildi.

14. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu

Bu sene 1.048 tasarım ile başvuruda bulunulan yarışmada 33 tasarımcı ödüllendirildi. Türkiye’nin gelecekte üreteceği, kullanacağı ve ihraç edeceği mobilyaları tasarlayan yarışmacıların, yoğun ilgisi sektörde faaliyet gösteren ve yarışmayı organize eden tüm tarafları mutlu etti. 

Akademisyenler ve profesyonel tasarımcılar, ön lisans-lisans öğrencileri, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin, ev, ofis, mutfak-banyo ve akıllı mobilyalar kategorilerinde başvurduğu 14.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması’nın ödül töreni, T.C. İstanbul Vali Yardımcısı Dr. M. H. Nail Anlar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı A. Tahsin Ata ve sektörün önden gelen isimlerinin katılımıyla 29 Eylül 2023 tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Yarışmanın asli jüri üyeleri tasarım alanında günümüzün en önemli isimlerinden oluşuyor. Jüri Başkanlığı’nı Prof. Önder Küçükerman’ın yürüttüğü yarışmanın diğer jüri üyeleri ise tasarımın ve sektörün duayenleri arasında olan Reşit Soley, Aziz Sarıyer, Mustafa Toner, Kaan Dericioğlu, Didem Çapa, Fatih Kıral ve Murat Armağan oldu. Yarışmayı destekleyen kuruluşlar arasında TRT, Mimarlar Odası, İç Mimarlar Odası ve Yaratıcı Çocuklar Derneği bulunurken, yarışmaya Akademisyen-Profesyonel ile Ön Lisans-Lisans öğrencilerinin yanı sıra ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri de katıldı. Geleceğin tasarımcılarını yaratıcı çözümlere teşvik etmek amacını güden bu kategori, bu yıl da mobilya sektörünün gelişimine ışık tutacak değişik tasarımları bu alana çekti.

Bu yıl farklı kategorilerden oluşan 33 ödüle, toplam 332.500 TL ödül verildi. Türkiye’de tasarım alanında katılımı en yüksek yarışmalardan biri olan Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması’nda ödül veren sponsor firmalar arasında Atagür Çelik, Bürotime, Erpa Orman, Ersa Mobilya, Gentaş, Kastamonu Entegre, Lazzoni, Madeş, Mikodam, Nurus, Emo Home, Sun-Ka ve Öz-Tem Orman yer aldı. 

Hibya Haber Ajansı